تفاهمنامه با مدیریت فناوری و توسعه نوآوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر

به منظور تحقق اقتصاد دانش بنیان در کشور، و با تکیه بر توانمندی ها، پتانسیل ها و امکانات متقابل، و بمنظور ایجاد هم افزائی در راستای نیل به هدف حمایت از شرکت های واقع در هر یک از مراحل رشد، پیش رشد، و یا دانش بنیان، تفاهم نامه ای فیمابین “بنیاد دانشگاه امیرکبیر” و “مدیریت فناوری و توسعه نوآوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر” در اردیبهشت ماه ۹۶ منعقد گردید.

اهم رئوس اين تفاهم نامه عبارتند از:

  • مشارکت در پروژه های تحقیقاتی تحت مدیریت
  • مشارکت در تکمیل و بهره برداری از پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر
  • مشارکت شرکت های تحت حمایت “مدیریت فناوری و نوآوری” در پروژه های تحت مدیریت “بنیاد”
  • پاسخگوئی به نیازمندی های آموزشی و مشاوره ای شرکت های تحت حمایت “مدیریت فناوری و نوآوری”.

 

 

۰۱-۱

شرکت ماشین سازی اراک – بازدید دوم

بازدید دوم

پیرو بازدید اول و در راستای تبیین و تشریح عملیاتی خدمات مورد درخواست ماشین سازی اراک، تیم مدیریتی-تخصصی بنیاد دانشگاه امیرکبیر، در تاریخ ۱۳۹۶/۱/۲۸ برای دومین نوبت از شرکت ماشین‌سازی بازدید نمودند. در این سفر که به‌ منظور استماع توضیحات مسؤلین فنی و اپراتورهای دستگاه ها و متعاقبا امکان‌سنجی عناوین پروژه های درخواستی شرکت انجام می شد؛ بحث و تبادل اطلاعات، همراه با جزئیات بیشتر و به گونه ی تخصصی فیمابین طرفین صورت پذیرفت.

در خلال این بازدید علاوه بر  تحلیل و بررسی پروژه های پیشین، پروژه های جدیدی نیز در محل کارخانه و گروه های تولیدی مطرح شد.

بررسی گرایش، اولویت و علاقه‌مندی‌های کارخانه ماشین سازی اراک، موضوع دیگری است که در این سفر مورد توجه اعضای تیم بنیاد قرار گرفت. کارخانه ماشین‌سازی اراک که بعنوان یکی از مجموعه های صنعتی پیشرو در کشور، همواره تمایل فراوانی نسبت به ارتباط با دانشگاه و برقراری تعامل سازنده با محیط دانشگاهی از خود نشان داده؛ با تمرکز بر  صرفه‌جویی در میزان مصرف انرژی، به دنبال ارتقاء بهره وری در سایر زمینه ها، از طریق تعمیر و یا ارتقاء کیفیت دستگاه‌های موجود در کارخانه می باشد.

آغاز فعالیت سایت بنیاد دانشگاه امیرکبیر

با شروع بهار، فصل رویش زیبایی ها فعالیت سایت بنیاد دانشگاه امیرکبیر آغاز گردید

ماشین سازی اراک – بازدید اول

نمایندگانی متشکل از مدیران و گروه رباتیک، اتوماسیون و هوش مصنوعی (راه) بنیاد دانشگاه امیرکبیر، در تاریخ ۱۳۹۵/۱۲/۷ از شرکت ماشین ­سازی اراک و گروه­ های تولیدی آن بازدید نمودند. شرکت ماشین سازی اراک (از سال ۱۳۴۶) به عنوان یکی از صنایع مادر دارای گوناگونی همگن خط تولید؛ با بخش های مختلفی از صنعت کشور در ارتباط است.

این شرکت دارای ۶ گروه تولیدی “ساخت تجهیزات”، “متالورژی”، “دیگ های بخار”، “پروژه های EPC”، “پل و سازه های فلزی” و “ماشین و مونتاژ” و ۲ گروه پشتیبانی و آموزشی و سه شرکت تابعه “شرکت مهندسی و ساختمان ماشین سازی اراک”، “شرکت پایساز” و “شرکت وست سان ترید” می باشد.

در خلال این بازدید یک روزه، تیم تحقیقاتی دفتر بنیاد دانشگاه امیرکبیر متشکل از تنی چند از دانشجویان و فارغ التحصیلان برجسته دانشگاه، به همراه مدیر توسعه کسب و کار بنیاد بعنوان سرپرست تیم ، بمنظور کسب شناخت از مشکلات مطروحه و نیز پیشنهاد راهکارهای عملیاتی بهبود در قالب همکاری دانش­ بنیان با شرکت ماشین سازی اراک، گروه­های تولیدی مختلف شرکت را طی جلسات مدیریتی و فنی با مدیران و مهندسین محترم شرکت مورد بررسی فنی اولیه قرار داده و به تبادل نظر پرداختند.

طی بازدیدهای به عمل آمده از کارگاه های گروه­ های تولیدی مختلف ، با مسولان و مهندسین با تجربه هر کارگاه نیز بحث و تبادل نظر به شکل corridor talk صورت گرفت.

در نتیجه مذاکرات تخصصی، درخواست های بهبود مطرح شده از جانب ماشین سازی اراک، در قالب تعدادی پروژه تعریف و جهت بررسی و ارائه راهکار تخصصی، به تیمهای فنی مربوطه در بنیاد ارجاع گردید.

بنیاد در اخبار

نخستين جلسه هيات امناي بنياد دانشگاه صنعتي اميركبير همزمان با ميلاد حضرت امام حسين (ع) در اتاق شوراي ساختمان ابونصر فارابي دانشگاه اميركبير برگزار شد. به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، در اين جلسه به اتفاق آرا مهندس سيدمصطفي آقا ميرسليم به عنوان رئيس هيئت امنا، دكتر عليرضا رهايي به عنوان دبير هيئت امناء و مهندس نعمت زاده، مهندس محمدحسين مقيمي، مهندس حميد چيت چيان، دكتر محمد نهاونديان و دكتر سيدمحمدرضا شهابي به عنوان اعضاي هيات مديره بنياد دانشگاه اميركبير انتخاب شدند. دكتر عليرضا رهايي، رييس دانشگاه صنعتي اميركبير و دبير هيات امناي بنياد دانشگاه در رابطه با هدف اين بنياد گفت: هدف بنياد دانشگاه صنعتي اميركبير ارتقاء سطح توليد علم، تحقيق و پيشرفت كشور از طريق كمك در جهت توسعه كيفيت و كميت امكانات دانشگاه صنعتي اميركبير است. براي رسيدن به اين هدف بنياد مبادرت به انجام كليه فعاليت‌هاي مجاز فرهنگي، تحقيقاتي، بهداشتي، ورزشي و اقتصادي خواهد كرد. وي افزود: از جمله اين فعاليت‌ها مي‌توان به تاسيس شركت و بنگاههاي انتفاعي، سرمايه گذاري، مشاركت با اشخاص حقوقي و حقيقي و همچنين اخذ نمايندگي موسسات و شركت‌هاي ديگر خارجي و داخلي برحسب نظر هيئت امناء اشاره كرد. رهايي ادامه داد: اقدام براي ارتقاي علمي دانشگاه صنعتي اميركبير از طريق جذب نخبگان، كمك به اجراي پروژه‌هاي تحقيقاتي، ساخت خوابگاه هاي دانشجويي، تامين هزينه هاي دانشجويان نخبه و نيازمند و سرمايه‌گذاري در امور آموزشي و پژوهشي از ديگر مصوبات هيئت امناي بنياد دانشگاه اميركبير است كه پيگيري و اجرا خواهد شد. رئيس دانشگاه صنعتي اميركبيردر پايان افزود: تمامي فعاليت‌هاي بنياد غيرسياسي، عام المنفعه و غيرانتفاعي است و با رعايت كامل قوانين جمهوري اسلامي و طبق اساسنامه انجام خواهد شد.